Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Wystrój

Co warto wiedzieć o kolorach metalicznych?

Co to są kolory metaliczne?

Druk kolorami metalicznymi z roku na rok staje się coraz modniejszy. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie błyszczących wydruków, które sprawdzają się znacznie lepiej od kolorów matowych np. podczas projektowania materiałów reklamowych i opakowań. Do wyboru jest zarówno farba metaliczna, jak i pigment metaliczny, dodawany do farb bazowych. Co do samego pigmentu, to składa się z drobin metali lub stopów metali. Jednak użycie któregoś z nich zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Ziarna pigmentu metalicznego są zazwyczaj dostarczane w kształcie pyłku. To odróżnia je od pozostałych pigmentów.

Kolory metaliczne znalazły swoje zastosowanie w różnych branżach. Używa się ich w malarstwie i lakiernictwie i przy produkcji mas plastycznych. Pigmenty metaliczne znajdziemy również w kosmetykach i, co ciekawe, w jedzeniu. Używa się ich, by nadać danej powierzchni określoną barwę i jednocześnie sprawić, że będzie bardziej połyskliwa i iskrząca ‒ świetnie imitują inne tworzywa. Często używa się ich tam, gdzie chcemy uzyskać efekt srebra, mosiądzu czy aluminium. Niemniej skutecznie imitują również złoto. Pigmenty metaliczne być może byłby jeszcze bardziej popularne, gdyby nie fakt, że nie są ekologiczne. Obecnie wiele firm stawia na działania związane z ekologią, co na starcie eliminuje używanie tego typu pigmentów. Niemniej jednak branża poligraficzna często używa kolorów metalicznych.

Jakie są zalety farb metalicznych?

Farby metaliczne nie należą do najtańszych, lecz mają kilka zalet, które sprawiają, że są warte swojej ceny. Przede wszystkim są trwałe i odporne na zabrudzenia. Sprawia to, że tworzywo, na którym się znajdują, nie traci koloru i zachowuje estetyczny wygląd przez długi czas. Co więcej, można je zmywać również wodą z dodatkiem odpowiednich detergentów. Jednak w przypadku pojawienia się większych zanieczyszczeń należy daną powierzchnię szorować. Jeżeli chcemy użyć jednego z kolorów metalicznych np. do dekoracji, warto pamiętać, że bezwzględnie obnaży stan całej konstrukcji, z najmniejszymi jej nierównościami. Jeżeli chodzi o samo używanie farby metalicznych, np. podczas dekoracji, wystarczą nam standardowe przybory malarskie, takie jak szczotka o krótkim włosiu.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *