Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom Nieruchomości

Czy warto wybierać osiedla strzeżone?

Jednym z głównych trendów w nieruchomościach w ciągu ostatnich kilkunastu lat jest powstawanie grodzonych osiedli w dużych miastach. Od początku budziło to spore kontrowersje, a mimo to większość nowych osiedli ma właśnie takie ogrodzenie. Czy więc warto się separować?

Bezpieczne osiedla?

Na popularność takich nieruchomości z pewnością wpływ miało to, że pod koniec lat 90. polskie wielkie miasta do zbyt bezpiecznych nie należały. Jedni więc decydowali się na większe domy na przedmieściach, ale ci, którzy woleli pozostać bliżej centrum, stawiali właśnie na strzeżone osiedla. Miały one na pewno wiele zalet. Standardowo takie osiedle ma nie tylko solidne ogrodzenie, ale jest też pilnowane przez ochroniarza. Zatem nie ma wielkiego ryzyka, że dostanie się tam jakaś niepowołana osoba. Można więc spokojnie wypuścić tam dzieci na dwór czy też bez obaw zaparkować samochód. Kradzieże też nie są zbyt częste w takich miejscach. Z drugiej strony, powszechne jest wrażenie, że bogatsi mieszkańcy po prostu chcą się odgrodzić od tych biedniejszych, a to wzbudza spore kontrowersje. Zdaniem niektórych, takie zamknięte osiedla są też zwyczajnie nieestetyczne. Pojawiają się też nieraz bardziej przyziemne problemy – z takich miejsc można wyjechać zwykle tylko przez jedną bramę albo wyjazd ze szlabanem. A to powoduje spore korki w godzinach szczytu.

Warto się grodzić?

Jednak mimo tych wszystkich obiekcji, popularność strzeżonych osiedli nie maleje. Pojawiła się jednak w ostatnich latach pewna alternatywa. To duże bloki mieszkalne, w których wspólna przestrzeń jest po prostu zamknięta ścianami budynku. Takie nieruchomości mają swoich ochroniarzy, ale nie otaczają ich ogrodzenia. Dzięki temu nikt z zewnątrz nie ma wstępu do wspólnej przestrzeni mieszkańców, ale wszystko jest bardziej estetyczne i mniej kontrowersyjne. Takie bloki to jednak ciągle domena największych polskich miast, a przede wszystkim Warszawy. W mniejszych miejscowościach ciągle osiedla strzeżone uważane są za dobre rozwiązania. Przy tym nie są one zbyt droższe od tych osiedli, które nie są otoczone ogrodzeniami. Dla wielu rodzin jest to więc bardzo dobra oferta – zyskuje się bezpieczeństwo i spokój – a to wszystko za niezbyt wygórowaną cenę. Trudno więc się spodziewać, aby grodzone osiedla straciły popularność. Może się to więc nie podobać wielu architektom czy urbanistom, ale póki co Polacy chcą zwyczajnie się separować. Mimo tego, że polskie miasta są coraz bezpieczniejsze, to ochroniarz przy wjeździe jeszcze bardziej podnosi poczucie pewności i spokoju mieszkańców.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *