Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom

Czym jest podatek ekologiczny?

   Podatki, to według definicji, obowiązkowe świadczenia pieniężne pobierane przez państwo lub jednostkę samorządu terytorialnego. Zebrane środki z podatków są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych. To dzięki nim województwa, powiaty lub gminy, mogą inwestować w rozwój infrastruktury, policji, oświaty, czy też służby zdrowia. Istnieje wiele rodzajów podatków, a wśród nich w pewien sposób nietypowe lub też wyjątkowe…

 

         Podatek na ochronę środowiska

 

  Jednym z tego typu podatków jest właśnie podatek na ochronę środowiska, nazywany również podatkiem ekologicznym. Podatek ekologiczny to świadczenie ze szczególną podstawą opodatkowania, która ma wyraźnie negatywny wpływ na otaczające środowisko. Często również określany jest jako podatek, który służy opodatkowaniu konkretnych działań, towarów lub usług w celu włączenia w ich cenę kosztów ochrony środowiska lub też w celu ukierunkowania producentów i konsumentów na działania z poszanowaniem dla środowiska i przyrody.

 

       Podział podatków ekologicznych

 

  Tak jak podzielić możemy same podatki, tak też rozróżnić możemy dwa podstawowe podatki ekologiczne. Są to podatki od energii i paliw, czyli np. tzw. podatek węglowy, podatek od energii elektrycznej, a także wszystkie inne nie zaliczane do pierwszej grupy, a dotyczące srodowiska naturalnego, czyli np. podatek od pojazdów silnikowych.

 

 Gdzie stosuje się podatek ekologiczny?

 

   Podatek ekologiczny jest respektowany w Polsce, a także w innych najbardziej rozwiniętych krajach Unii Europejskiej. Co ważne, w naszym kraju podatki ekologiczne regulują dwie ustawy. Są to ustawa o podatku akcyzowym oraz ustawa o podatku od towarów i usług. W Polsce podatki te, o ile są stanowione,  nie należą jednak do najwyższych, ani szczególnie ważnych. Od lat nie również wdrażane w życie nowe ich rodzaje. Przykładowo planowane wprowadzenie podatku ekologicznego od samochodów osobowych nie doszło do skutku. Wysokie natomiast stawki opłat ekologicznych występują w krajach skandynawskich, które w dużym stopniu dbają o środowisko. Oprócz nich robią to także Niemcy, które posiadają mocno rozbudowany system podatków ekologicznych.

 

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *