Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Nieruchomości

Domek czy mieszkanie – co lepiej wybrać?

Każdy, kto decyduje się na swoje cztery kąty, może wybrać komfortowy dom na przedmieściach lub mieszkanie znacznie bliżej centrum. Do niedawna posiadanie własnego domu było symbolem sukcesu, choć dziś często zdecydowanie bardziej prestiżowe jest mieszkanie czy apartament w dobrym punkcie w mieście. Co więc lepiej wybrać?

W ucieczce przed korkami

Już w latach 90. Polacy z większych miast zaczęli wyprowadzać się z ich centrów. Dominowały tam nieestetyczne i niekomfortowe bloki z wielkiej płyty, a ziemia była stosunkowo tania. Wiele rodzin – niekoniecznie bardzo bogatych – mogło więc realizować marzenia o własnym domku na przedmieściach. Przez ten trend wokół największych polskich miast zaczęły wyrastać całe osiedla czy niewielkie miasta wypełnione takimi domkami. Jednak kilka lat temu ten trend zaczął się odwracać. Zamożni ludzie chcieli znów mieć mieszkanie w centrum. Przede wszystkim jakość takich nieruchomości się znacznie poprawiła – współczesne śródmiejskie bloki w niczym nie przypominają już tych z wielkiej płyty. Jednak największy wpływ na popularność mieszkań w centrum miały coraz dłuższe korki. Przeprowadzka Polaków na przedmieścia spowodowała, że codzienna podróż do pracy zaczęła zajmować coraz więcej czasu. Było to widać przede wszystkim w Warszawie, ale i w innych miastach korki dawały się we znaki. Szybko mieszkańcy zaczęli doceniać mieszkanie w centrach – jest tam zdecydowanie lepszy dostęp do dobrych szkół dla dzieci, więcej możliwości spędzenia wolnego czasu, ale przede wszystkim oczywiście nie trzeba spędzać długich godzin w samochodzie.

Zalety mieszkania we własnym domu

Efektem tego powrotu do miast są rosnące ceny nieruchomości w centrach. Dziś mieszkanie w stolicy w dobrym punkcie kosztuje często znacznie więcej niż dom w podwarszawskich Markach, Ząbkach czy Jankach. I w innych miastach widzimy podobne tendencje, choć już nie tak wyraźnie, jak w Warszawie. Paradoksalnie więc często można się dziś przeprowadzić na przedmieścia, by zaoszczędzić. Ale własny dom ma rzecz jasna dużo innych zalet. Możemy liczyć tam na znacznie większą przestrzeń i nie musimy przejmować się sąsiadami. Można też zaaranżować swój własny ogródek, a powietrze na przedmieściach jest zwykle dużo czystsze niż w mieście. Oba rozwiązania mają więc swoje plusy. Na pewno własny dom nie jest już takim symbolem statusu jak pod koniec lat 90. W dużych miastach – Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu, powstały natomiast luksusowe apartamentowce, które stały się bardzo pożądanymi adresami. Są jednak tacy, którzy nie są w stanie zrezygnować z komfortu, jaki daje własny dom. Nawet jeśli trzeba dla tego komfortu spędzać długie godziny za kółkiem.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *