Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Wystrój

Hit kuchennych aranżacji – szkło laminowane. Najważniejsze zalety

Kolorowe kwiaty, zapierające dech widoki, abstrakcyjne wzory, apetyczne zdjęcia, soczyste kolory – wszystkim tym można zastąpić oklepane płytki nad kuchennym blatem. A może szafki z dekoracyjnym szklanym frontem? Zastosowanie szkła laminowanego ogranicza jedynie wyobraźnia.

Produkuje się je z dwóch tafli szkła, między które wklejona jest folia. Szkło laminowane przeznaczone do montażu we frontach meblowych jest cienkie (tafle mają zwykle zaledwie 2 mm grubości), do budowy przeszklonych ścianek stosuje się grubsze i wytrzymalsze (tafle mają 3 lub 4 mm grubości).

Skąd te wzory?

Kolor lub wzór można nadać szkłu laminowanemu, stosując barwną lub wzorzystą folię. Wówczas nie tylko wzmacnia ona taflę i zapobiega rozpryśnięciu się odłamków, gdy szkło zostanie stłuczone, ale przede wszystkim sprawia, że staje się ono ważnym elementem dekoracji wnętrza.

Zastosowanie szkła laminowanego

Używane jest jako okładzina ścienna, montowane we frontach mebli (także z przesuwnymi drzwiami), można go używać także do budowy ścianek działowych. Najważniejszą cechą takiego szkła jest możliwość wyprodukowania go z indywidualnie dobranym elementem dekoracyjnym. Może to być ulubione zdjęcie, grafika lub kolor. Można też skorzystać z gotowych obrazów. Są one na zamówienie wklejane między tafle.

Tafle ze szkła laminowanego można zamawiać w różnych wymiarach – od pasujących do frontów kuchennych szafek po tafle o dużej powierzchni, np. do przesuwnych drzwi spiżarnianej szafy.

Dekoracje najlepiej wyglądają w dobrym świetle. A szkło pozwala ten efekt zwielokrotnić. Tafle mogą być podświetlone od góry lub przy użyciu diodowych pasków bądź listew tak, że wydaje się iż światło wydobywa się zza ich powierzchni. Odbijając świetlne refleksy, sprawiają też, że pomieszczenie wydaje większe niż jest w rzeczywistości.

Szkło laminowane w kuchni

Poza czysto dekoracyjnymi kwestiami, szkło w kuchennym zastosowaniu ma same zalety. Jest bardzo gładkie, więc nie przywierają do niego zabrudzenia, ani nie „wżera” się tłuszcz unoszony w powietrze wraz z parą wodną. Plamy, nawet zaschnięte, łatwo usunąć powszechnie dostępnymi środkami. Nie jest wrażliwe na wilgoć, nawet poddawane regularnym „prysznicom”. Mycie nie wpływa na kolory i wyrazistość wzoru, bo jest on bezpiecznie ukryty za taflą szkła. To ostatnie z czasem może się rysować, ale jeśli nie używamy do czyszczenia ostrych szczotek, przez długi czas pozostanie lśniące.

Także wysoka temperatura nie jest zagrożeniem dla szkła laminowanego. Jest ono w tym względzie wytrzymalsze od zwykłego. Szklane panele można więc montować także na ścianie za płytą grzejną czy kuchenką.

Laminowane szkło trudniej stłuc niż zwykłe, a nawet jeśli zostanie uszkodzone mechanicznie, nie rozpada się, ale pojawiają się na nim rysy. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie lub w mało widocznym miejscu, można machnąć na nie ręką i pozostawić szkło do czasu, aż się znudzi i zechcemy zmienić dekoracje na ścianie lub będziemy wymieniać całe wyposażenie kuchni.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *