Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom

Istota recyclingu

Wyprodukowanie towarów wymaga pozyskania surowców i zużycia energii. Tę ostatnią też wytwarza się z czegoś. Choć rozwijają się jej alternatywne źródła, mało lub w ogóle nie szkodzące środowisku, to wciąż spora jej pula pochodzi ze spalania węgla, gazu i ropy.

Wykorzystać to samo wiele razy

Żeby powstał telewizor, musi powstać dość skomplikowany i długi łańcuch produkcyjny. Jego początkiem jest pozyskanie substratów, czyli materii, z której wytworzy się części tworzące później urządzenie zdolne do wyświetlania obrazu.

Sęk w tym, że zasoby surowców się kurczą. Ich wydobywanie w niektórych sytuacjach negatywnie odbija się na środowisku. Niekiedy stratni są też mieszkańcy regionu, w którym działa kopalnia czy fabryka. Gleba, woda i powietrze w tamtych okolicach ulegają skażeniu albo obniża się ich jakość.

Właśnie z powodu negatywnych zmian ekologicznych oraz dużych kosztów społecznych powstała idea recyclingu. Dzisiejsze możliwości techniczne umożliwiają odzyskanie materiałów ze zużytych czy niepotrzebnych już produktów. Recykling polega na ponownym wykorzystaniu tego samego dobra, po uprzednim jego przetworzeniu.

Czy recycling ma sens?

Pozyskiwanie surowców wtórnych ma sens. Po pierwsze, pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce naturalne. Tym samym zwiększa się szansa, że jakieś dziewicze obszary nie zostaną naruszone, nie zostaną skażone. Będzie można cieszyć nimi oko, korzystać z ich walorów.

Po drugie, w wielu przypadkach odzysk jest tańszy niż pozyskiwanie. Jeśli wzrośnie wskaźnik recyklingu, istnieje szansa, że towary nie będą tak szybko drożeć jak obecnie. Może nawet zaczną tanieć?

W imię czego mamy troszczyć się o środowisko, zwiększając recykling? Chodzi o odpowiedzialność za swoje działania i solidarność z przyszłymi pokoleniami. Następne generacje zapewne chcą oddychać czystym powietrzem, podziwiać piękne krajobrazy. Mają do tego takie samo prawo jak my.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *