Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom

Jak przygotować dom przed zimą?

Nasz klimat nie sprzyja trwałości budynków. Szczególnie nieprzyjazne warunki panują w okresie zimowym, gdy temperatura potrafi spaść do bardzo niskich stanów i panuje duża wilgotność albo wieje silny wiatr. Niekiedy opady śniegu są tak obfite, że paraliżują transport.

Kontrola instalacji wodnej i rynien

W takich warunkach każda poważna awaria w domu stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dotyczy to szczególnie osób starszych, dzieci i chorych, którzy nie mogą samodzielnie się przemieszczać. Do nadejścia zimy trzeba się więc przygotować, by nie zaskoczyła nas takimi problemami.

Oczywistym faktem jest zapewnienie opału. Naturalnie nie dotyczy osób, które korzystają z ciepła dostarczanego z ciepłowni albo ogrzewającego dom gazem czy olejem opałowym. W tym przypadku trzeba tylko terminowo płacić rachunki, żeby nie odcięto nam dostępu do energii cieplnej.

Przed zimną warto dokonać przeglądu okien. Dotyczy to zwłaszcza tych starych. Może się okazać, ze ubytki kitu czy uszczelek są znaczne, co może generować większy pobór ciepła czy większe zużycie opału.

Przeglądowi należy też poddać instalacje

Opróżnijmy z wody rury zlokalizowane na zewnątrz i w nieogrzewanych obiektach, np. warsztacie. Po spadku temperatury poniżej zera zgromadzona w nich woda może je rozsadzić, wyrządzając ogromne szkody. Obowiązkowo trzeba więc pozbyć się wody z rur, które doprowadzają ją do oczka wodnego, basenu, fontanny, kranów ogrodowych. Zwykle odbywa się to samoczynnie po zakręceniu zaworów. Ewentualnie można do rur wprowadzić sprężone powietrze, które wypchnie zalegającą wodę.

Obejrzeć powinniśmy również rynny oraz odpływy kanalizacji deszczowej. Sprawdźmy ich szczelność, drożność i w razie potrzeby oczyśćmy z igieł czy liści. Upewnijmy się, że rynny są solidnie zamontowane. Koniecznie skontrolujmy odpływy deszczowe w sytuacji, gdy ułożona jest w nich instalacja przeciwoblodzeniowa. Przewody nie mogą być uszkodzone.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *