Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Nieruchomości Remont

Jak wygląda kontrola nadzoru budowlanego?

O czym trzeba pamiętać podczas budowy domu? Wśród wielu ważnych aspektów, zdecydowanie warto mieć na uwadze możliwość kontroli przeprowadzonej przez inspektora nadzoru budowlanego. Oczywiście inspektor może pojawić się w każdej chwili i bez zapowiedzi. Dlatego dobrze być gotowym na niespodziewaną wizytę, co pozwoli zapobiec ewentualnym problemom.

Jak przebiega procedura nadzoru budowlanego?

Najczęściej jednak kontrola nadzoru budowlanego jest sygnalizowana poprzez zawiadomienie wysłane pocztą. Standardowa procedura nakazuje, aby kontrolę przeprowadzili dwaj urzędnicy, którzy do miejsca swoich działań powinni dotrzeć oznaczonymi pojazdami. Obowiązkowo powinni również okazać legitymację oraz uprawnienia nakazujące przeprowadzenie kontroli. Z kolei osoba, której budowla jest przedmiotem kontroli, jest w obowiązku udostępnić teren budowy kontrolerom. Uniemożliwienie dokonania kontroli będzie wiązało się z nałożeniem kary. Dlatego nie warto utrudniać pracy inspektorom.

Jak przebiega inspekcja?

Praca inspektorów kontroli nadzoru budowlanego polega na zapoznaniu się z budową poprzez dokonanie odpowiednich pomiarów i weryfikacji zgodności faktycznego stanu rzeczy z dokumentacją. Za wszelkie ujawnione odstępstwa, związane na przykład ze zmianą zaplanowanej wcześniej procedury budowy, mogą zostać nałożone kary pieniężne. W takim przypadku urzędnicy mają prawo zażądać przeprowadzenia inwentaryzacji i technicznej ekspertyzy. Powodów do stwierdzenia nieprawidłowości może być mnóstwo. Zatem decydując się na ingerencję w projekt, inwestor budujący dom powinien zasięgnąć informacji, czy ma ona istotne znaczenie i czy w efekcie musi ją formalnie odnotować.

Możliwe zarządzenia nadzoru budowlanego

Jeśli chodzi o zmiany w lokacji poszczególnych pomieszczeń w domu, inwestor nie będzie musiał martwić się o uwagi nadzoru budowlanego w przypadku gdy zmiany nie będą dotyczyć ścian nośnych budowli. Ważnym aspektem, który często nawet nieświadomie zostaje pomijany przez budujących, jest zapewnienie prawidłowej wentylacji. Należy ona do stałych punktów kontroli nadzoru budowlanego. Częstej kontroli poddawane są również materiały budowlane. Warto wcześniej przygotować niezbędną dokumentację, która potwierdzi, że można je wykorzystać w budownictwie. Jeśli inwestor nie jest w ich posiadaniu, może żądać stosownych dokumentów od sklepu, w którym wyroby budowlane zostały zakupione. Wręcz wskazane jest również zachowanie opakowań materiałów wykorzystanych przy budowie domu, które staną się ważną informacją dla kontrolujących budowę urzędników.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *