Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Wystrój

Kamienne blaty – jak je konserwować ?

Blat kuchenny, to przede wszystkim powierzchnia robocza, ale może, i powinien, być również ozdobą naszego mieszkania. Ładny blat doda kuchni uroku i może stanowić element dekoracyjny. Ale najważniejszą zaletą blatu kuchennego powinna być jego trwałość i wytrzymałość. Powinien być odporny na wilgoć, detergenty i wysoką temperaturę, a także uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Trwałość i elegancja

Każdy z używanych do produkcji blatów kuchennych materiałów ma swoje wady i zalety. Szukający solidnego, a zarazem efektownego blatu, powinni rozważyć montaż blatu kamiennego. Choć jest sporo droższy od popularnych blatów laminowanych, to jego trwałość jest dużo dłuższa. Do produkcji tych blatów wykorzystuje się kilka rodzajów kamieni naturalnych. Popularny jest marmur, ale najtrwalszy, najtwardszy i najbardziej odporny na wilgoć – granit. Blaty kamienne to także komfort i elegancja. Jak o nie dbać i czego nie robić, by przez długie lata nam służyły i zdobiły nasze mieszkanie?

Łatwa pielęgnacja

Kamień nie jest niezniszczalny, więc jak ognia należy unikać do jego konserwacji pewnych substancji. Niepolecane są środki czystości zawierające kwasy oraz wybielacze, po których blat matowieje i traci kolory. Kamień niszczy także benzyna i zmywacz do paznokci. Najbezpieczniej jest do mycia kamiennych blatów używać czystej wody, byle nie była to woda mineralna czy destylowana, bo te mogą zostawić trudne do usunięcia smugi. Dobra wiadomość jest taka, że kamienny blat jest odporny na brud i nie wchłania zapachów. Najlepiej zaopatrzyć się w płyny czy emulsje przeznaczone typowo do pielęgnacji blatów wykonanych z kamienia. Nanosić się je powinno miękkimi ściereczkami wykonanymi z mikrofibry bądź flaneli. W ten sposób uniknie się nieładnych zacieków, a blat zyska dodatkowy blask. Warto również zadbać o to, by fachowiec montujący blat zaimpregnował go. Tę czynność powinno się powtarzać co roku, dzięki temu blat na długo zachowa idealny wygląd i będzie pełnił funkcję, do której został przeznaczony.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *