Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom

Kuchnia z oknem narożnym – jak ją urządzić?

Kuchnia z oknem narożnym to chętnie wybierana rozwiązanie projektowe, zwłaszcza w dużych i przestronnych pomieszczeniach. Aby wnętrze kuchni było funkcjonalne, a jednocześnie stylowe, wystarczy je odpowiednio umeblować i wziąć pod uwagę zasadę trójkąta roboczego.  

Trójkąt roboczy w kuchni 

Zasada trójkąta roboczego sprawi, że kuchnia z oknem narożnym będzie funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu. Jest to ustawienie trzech najważniejszych elementów wyposażenia, czyli: zlewu, lodówki i kuchenki, oparte na wierzchołkach trójkąta. Takie zaprojektowanie przestrzeni kuchennej pozwala mieć wszystkie niezbędne sprzęty i produkty w zasięgu ręki, co wpływa na lepszy komfort pracy, a także zmniejsza odległości, jakie trzeba pokonać w trakcie przygotowywania codziennych posiłków. Dodatkowo przestrzeń pomiędzy poszczególnymi punktami nie powinna przekraczać 270 cm między kuchenką i lodówką oraz 210 cm między lodówką a zlewozmywakiem. 

Meble do kuchni z oknem narożnym

Układ mebli w kuchni należy dopasować, przede wszystkim, do wielkości i kształtu pomieszczenia. Urządzając wnętrze, oprócz zasady trójkąta, trzeba pamiętać także o umieszczeniu blatu roboczego, aby ułatwić komfortowe przygotowywanie posiłków. W kuchni z oknem kątowym świetnie sprawdzą się kuchenne szafki narożne. Decydując się na słupek, czyli stojącą wysoką szafkę, warto wyposażyć ją w cargo, tj. półki na stelażu i kosze, które po otworzeniu wysuwają się i łatwo można wyjąć z nich ich zawartość. Narożne szafki kuchenne, nie tylko ładnie się prezentują, ale są również bardzo funkcjonalne. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zamontowanie w nich tzw. karuzeli, czyli półek obrotowych przymocowanych do osi. Narożne szafki są dodatkowo bardzo pojemne, dlatego można w nich pomieścić wszelkie niezbędne sprzęty, jak: mikser, toster, gofrownica, garnki, zastawa dla gości, które niekoniecznie chcemy przechowywać na widoku. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest utrzymać porządek w kuchni, gdyż każda rzecz ma swoje miejsce. 

Mała kuchnia z oknem narożnym

Okno narożne to rewelacyjne rozwiązanie do dużej i przestronnej kuchni, co nie znaczy, że nie jest możliwe w mniejszym wnętrzu. Odpowiednio dobrane szafki narożne i umiejętne rozplanowanie kuchennej przestrzeni oszczędzi dużo miejsca i pozwoli na pełne wykorzystanie całkowitej przestrzeni pomieszczenia. Małe kuchnie mają dodatkową zaletę, że wszelkie sprzęty i wyposażenie są w zasięgu ręki i nie trzeba pokonywać dużych przestrzeni między poszczególnymi segmentami kuchni. Mniejsze wnętrza warto również wyposażyć w jasną zabudowę, płytki i ściany, co sprawi, że przestrzeń optycznie powiększy się i stanie się przestronniejsza.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *