Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Uncategorized

Łożyska w kołach – kiedy należy je wymienić

Podstawowym elementem układu zawieszenia każdego pojazdu są łożyska, ułatwiające przede wszystkim prawidłowe obracanie się kół. Odpowiadają również za bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów, a ich niespodziewana awaria, zwłaszcza kiedy wystąpi podczas jazdy, może doprowadzić nawet do tragicznego w skutkach wypadku. Dlatego tak ważna jest stała kontrola stanu technicznego łożysk i umiejętność natychmiastowego rozpoznania objawów nadchodzących problemów.

Większość kierowców podczas codziennej jazdy nie zwraca większej uwagi na właściwą pracę tej ważnej części zawieszenia, o jakichkolwiek uszkodzeniach dowiadując się dopiero w czasie ich ewentualnej wymiany np. podczas obowiązkowego, corocznego przeglądu technicznego auta czy sezonowej zmiany opon. Warto jednak pamiętać, że łożyska, tak jak wiele innych części mechanicznych, mają swoją ściśle określoną trwałość, na którą ponadto mogą wpłynąć warunki, w jakich jest eksploatowany samochód. Zbyt szybka, sportowa jazda nieprzystosowanym do tego pojazdem, nierzadko w trudnych warunkach terenowych prowadzi między innymi do przyspieszonego wypalana się smaru. Równie szkodliwe może też okazać się działanie wilgoci, powodujące korozję czy niewłaściwa konserwacja zawieszenia oraz nieprawidłowa geometria kół. Pierwszym tego efektem, jaki może zaobserwować kierowca, jest przypominający buczenie dźwięk wydobywający się z piasty koła. Dobrze jest więc czasami wyłączyć głośną muzykę, otworzyć okno i posłuchać czy w trakcie jazdy koła nie wydają żadnych niepokojących dźwięków. Można też regularnie sprawdzać luz w poszczególnych kołach, jeśli jest on wyczuwalny, to również będzie oznaką zużycia łożysk, a niekiedy takie luzy przenoszą się w postaci drgań bezpośrednio na kierownicę.

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć wykrytych objawów, prowadzących do całkowitego zatarcia uszkodzonego łożyska, czego następstwem jest zablokowanie koła i utrata panowania nad prowadzonym pojazdem.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *