Medjugorie jest miejscowością w Hercegowinie, na której piętno odcisnęła przede wszystkim religia. Niegdyś okolica słynąca z pięknych krajobrazów, stała się miejscem pielgrzymek religijnych, w związku z objawieniami Matki Boskiej. Najwyżsi dostojnicy Kościoła podchodzą do “cudów” bardzo sceptycznie, ale mimo to liczba pielgrzymów z roku na rok wzrasta.
Medjugorie stało się miejscem, którego znaczenie w religii szybko zaczęły wykorzystywać biura podróży, organizując tam coraz więcej wycieczek. Święte miejsce przyciąga chrześcijan jak magnes. Szacuje się, że każdego roku pojawia się tam około 3 mln wiernych.
Co się wydarzyło w Medjugorie?
Medjugorie to mała miejscowość w Hercegowinie, która dziś słynie nie ze swoich wyjątkowych atrakcji turystycznych i krajobrazu, ale z miejsca, które niektórzy nazywają świętym, z racji rzekomych objawień się tam Matki Boskiej. W roku 1981 właśnie tam miała ona pozostawić “przesłanie dla świata”, którego wysłuchały przechadzające się okolicą dzieci. Spotkania z Matką Bożą nie były jednorazowe, ale powtarzały się w ciągu kolejnych dni i doświadczyły ich również inne osoby. Niektórzy świadkowie “rozmawiali” z Matką Bożą również w innych miejscach.
Objawienia są cały czas poddawane dokładnym analizom – do dziś Kościół nie wypowiedział się jednoznacznie na ich temat. Co warte uwagi, organizatorzy pielgrzymek do Medjugorie, którymi często są księża z polskich parafii, nie informują wiernych o fakcie, że objawienia nadal nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół.
Program wycieczki nie tylko obejmuje zwiedzanie miejsca objawienia, ale też spotkanie z Franciszkanami oraz tzw. widzącymi czyli osobami, które doświadczają widzeń Matki Boskiej (lub ich krewnymi) i przekazują wiernym jej słowa. Wiele osób twierdzi, że moc tego miejsca jest nie do przecenienia. Kapłani opowiadają o cudownych leczeniach i uzdrowieniach, które miały tam miejsce.
Religia w Medjugorie
Dziś religia zupełnie zdominowała Medjugorie. Biskup Mostaru – diecezji, do której należy Medjugorie, po opisach dzieci, zwołał specjalną komisję do zbadania tego co się tam wydarzyło. Obradując 3 lata zespół ekspertów nie był w stanie potwierdzić, czy opisywane przez świadków zjawiska można uznać za nadprzyrodzone. Mimo tego kult zaczął zataczać coraz szersze kręgi, a pielgrzmi coraz licznie j odwiedzali “święte miejsce”.
Dziś coraz częściej mówi się, że Medjugorie stało się miejscem tzw. sakrobiznesu, na którym zarabia przede wszystkim Kościół i okoliczni mieszkańcy. Ponieważ jest to bardzo ubogi region, dla tamtejszych rolników turystyka stała się szansą na poprawę własnej sytuacji materialnej. Od lat 80-tych miejscowość rozrosła się prawie dwukrotnie, a zyski jakie notuje branża turystyczna systematycznie rosną. Miejsce kultu stało się sławne na całym świecie.
W ostatnim czasie trend pielgrzymek, zwłaszcza z Włoch, nieco zahamowały krytyczne słowa papieża Franciszka odnośnie niepotwierdzonych objawień. Niemniej jednak nawet te słowa sprawiły, że o Medjugorie znów zaczęło być głośno.