Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom

Możliwości rozbudowy centrali alarmowej

Centrala alarmowa jest głównym punktem systemu antywłamaniowego. Jej głównym zadaniem jest gromadzenie informacji z podłączonych modułów rozszerzających jej możliwości. Z powodu szczególnego znaczenia dla całej infrastruktury powinna być odpowiednio chroniona. Każda centrala ma ograniczoną ilość programowalnych wejść i wyjść, do których podłącza się urządzenia zewnętrzne i moduły.

Zabezpieczenie budynku jest coraz powszechniejszą praktyką. Instalacja systemu antywłamaniowego pozwala spać spokojnie właścicielom dużych firm, a także domów prywatnych. Obecnie możliwości rozbudowy infrastruktury są ogromne – można dostosować go do swoich potrzeb. Dodatkowe moduły dołączane są do centrali alarmowej monitorującej cały system, za pomocą programowalnych wejść i wyjść. W przypadku zbyt małej ich liczby można skorzystać z ekspanderów, takich jak INT-IORS. Urządzenia tego typu pozwalają na sterowanie dodatkowymi modułami, tak jakby były podłączone do centrali alarmowej.

Rozbudowanie centrali o manipulatory

Manipulatory pozwalają obsługiwać centralę alarmową w wygodny sposób. Często zostają wyposażone w ekran dotykowy i zespół diod sygnalizacyjnych. Dzielą się na 2 główne grupy – manipulatory główne i strefowe. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest poziom kontroli nad systemem. Manipulatory główne służą do ogólnej obsługi systemu – uzbrajania i rozbrajania, kontrolowania alarmów, itd. Manipulator strefowy obsługuje wydzieloną strefę.

Rozbudowanie centrali o czujki

Czujki powodują, że system alarmowy może sygnalizować zagrożenie. Wiele zależy od potrzeb użytkownika. Od poprawnego rozmieszczenia czujek zależy skuteczne działanie całego systemu. Dzielą się na czujki ruchu i obwodowe. Czujki ruchu mają za zadanie wykrywanie intruzów na przykład na podstawie różnicy w wielkości promieniowania podczerwonego względem wartości tła (PIR), lub mikrofal. Istnieją rozwiązania łączące oba te rodzaje. Czujki obwodowe znajdują zastosowanie przede wszystkim na zewnątrz budynków. Pozostają jeszcze rozwiązania wykrywające zbicie szyby lub zbyt wysokie stężenie gazów.

Rozbudowanie centrali o ekspandery

Ekspandery zwiększają liczbę dostępnych wejść i wyjść. Za ich pośrednictwem dołącza się do centrali moduły, które nie mogły już zostać podłączone tradycyjnie. Kolejnym zastosowaniem jest połączenie do centrali urządzeń mających monitorować oddalone obiekty, jak na przykład garaż.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *