Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom Remont

Nowe i regenerowane wodomierze

Posiadanie domu ma swoje wady i zalety. Do głównych plusów mieszkania w budynku wolnostojącym należy względna cisza i spokój oraz niezależność w kwestii aranżacji otoczenia. Największym minusem są koszty utrzymania, które zwykle znacznie przekraczają te ponoszone przez lokatorów mieszkań w blokach.

Legalizacja wodomierzy

Osoby, które od zawsze żyły w domu, np. mieszkańcy wsi, nie zwracają zbytnio uwagi na to, ile kosztuje ich utrzymanie obiektu. Bardziej wrażliwi pod tym względem są ci, którzy przeprowadzili się z miasta, z bloków. Widzą oni czarno na białym, że życie w domu jest wygodne, ale i drogie. 

Nie ma jednak co załamywać rąk. Dokonując pewnych inwestycji i przestrzegając określonych zasad, można zmniejszyć koszty utrzymania domu. Trzeba po prostu zmienić przyzwyczajenia i postawić na oszczędne rozwiązania. Jednym z nich są wysokiej jakości wodomierze. Musimy mieć świadomość, że w trakcie użytkowania sprzęt podlega zużyciu. W przypadku urządzeń pomiarowych objawia się to np. coraz mniejszą dokładnością wskazań. Na taki stan rzeczy oprócz upływu czasu wpływa też wytrącanie się osadów.

Należy więc regularnie wymieniać sprzęt. Może to być konieczne podczas wykonywania nowego przyłącza wodnego, np. na działce albo w nowym domu na tej samej nieruchomości.

Regeneracja wodomierzy

Innym sposobem zapewnienia dokładnych wskazań i uniknięcia kar i zarzutów o zaniżanie zużycia jest poddawanie wodomierzy regeneracji. Dzięki temu będą one spełniać wymagania metrologiczne i uzyskają od urzędów pomiarowych stosowny certyfikat pozwalający na jego legalne użytkowanie. Legalizacja wydawana jest na pięć lat, licząc od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym dokonano legalizacji. Jeśli więc zamontowaliśmy wodomierze 30 września 2013 r., to wspomniany okres zacznie biec od 1 stycznia 2014 r. i zakończy się 31 grudnia 2018 r.

Jak przebiega regeneracja i powtórna legalizacja urządzeń mierzących zużycie wody? Najpierw należy odciąć dopływ wody do budynku, by można było zdemontować sprzęt i ocenić stopień zużycia poszczególnych jego części. Później trzeba je oczyścić w sposób mechaniczny i chemiczny. Następnie wymienia się zużyte podzespoły wodomierzy. Zanim podda się zregenerowany wodomierz próbie legalizacyjnej, trzeba wyzerować jego licznik.

Po pozytywnym przejściu próby na stanowisku legalizacyjnym urządzenie poddaje się testowi na szczelność i dokładność wskazań. Później wysłannik Obwodowego Urzędu Miar ponownie legalizuje wodomierze. Na dowód tego oznacza go w jeden z następujących sposobów: plomba, naklejka z hologramem, stempel odciśnięty przy pomocy plombownicy na materiale plastycznym.

 

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *