Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Uncategorized

Odgrzybianie klimatyzacji w praktyce

Istnieją różne sposoby na podniesienie standardu mieszkania. Do tych bardziej kosztownych, ale i znacznie zwiększających komfort użytkowania lokalu i wygodę lokatorów, należy klimatyzacja. Posiadanie i użytkowanie automatycznego systemu wymiany powietrza wiąże się z pewnymi obowiązkami. Ich zaniedbanie skutkować może poważnymi następstwami.

Czyszczenie samodzielne albo z fachowcem

Klimatyzacja to układ zamknięty. Jej prawidłowe działanie wymaga okresowego serwisowania polegającego m.in. na czyszczeniu filtrów i przewodów, w których rozwijają się grzyby. Ich obecność na dłuższą metę jest niebezpieczna dla zdrowia użytkowników lokalu. Grozi licznymi chorobami układu oddechowego.

W najlepszym przypadku skończy się na permanentnym bólu głowy i uporczywym kaszlu. Objawy te są jednak na tyle nieswoiste, że domowników trudno będzie je skojarzyć z niesprawną klimatyzacją. Czynnikiem drażniącym błonę śluzową będą bowiem szkodliwe mikroorganizmy, które krążą w powietrzu nawiewanym do wnętrza.

Jednak najczęściej długotrwałe oddziaływanie tego typu mikrobów kończy się poważniejszymi konsekwencjami, tj. zapaleniem oskrzeli i płuc. Najbardziej narażone na te schorzenia są osoby starsze i dzieci, które mają osłabiony lub niedostatecznie rozwinięty układ odpornościowy.

By więc uniknąć tych przykrych następstw, należy przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji. Jeśli zamierzamy przeprowadzać ten proces samodzielnie, stosujmy filtry z jonami srebra oraz filtry polifenolowe. Wykazują one dużą większą skuteczność (na poziomie 90 proc.) niż filtry węglowe.

Cały proces zaczynamy od oczyszczenia wlotów i wylotów powietrza. Używamy do tego suchej szmatki. W przypadku zanieczyszczeń trudnych do usunięcia możemy wspomóc się wodą z mydłem albo innym łagodnym środkiem (odczyn obojętny).

Filtry czyścimy odkurzaczem. Jak często? To zależy od intensywności użytkowania sprzętu. Nowsze urządzenia posiadają wskaźniki zabrudzenia, które dają sygnał poprzez informacje na wyświetlaczu.

Jeśli do samodzielnego czyszczenia klimatyzacji nie mamy głowy, zdajmy się na fachowców. Wybierzmy tych zaufanych i rzetelnych.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *