Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom

Ogród na dziko, czy taras?

Otoczenie prywatnego domu ma bardzo duży wpływ na samopoczucie mieszkańców, którzy zwłaszcza w ciepłe, letnie dni poszukują kontaktu z naturą. Dlatego coraz większy nacisk kładzie się na odpowiednio zaprojektowane zielone otoczenie domu. W zależności od wielkości działki może to być ogród, ale również taras, który łączy przestrzeń ogrodu z wnętrzem. Pozostaje jednak do rozstrzygnięcia kwestia, co będzie lepsze w otoczeniu domu.

Ogród tak, ale jaki

Wielu właścicieli domów decyduje się na zaprojektowanie ogrodu, przy czym współczesne ogrody mają niewiele wspólnego z równo wydzielonymi rabatkami, na których rosną różne gatunki kwiatów. W ogrodach pojawiają się oczka wodne, wokół których nasadzane są rośliny wodne, a wiele roślin sadzi się tak, aby tworzyły ciekawe, pozornie chaotyczne kompozycje. To właśnie dziki ogród, po którym można swobodnie spacerować, bardzo często bez sztywno wytyczonych alejek, jest obecnie najmodniejszy. Jedynie nazwa takiego ogrodu nawiązuje do ingerencji samej natury. W rzeczywistości takie ogrody wymagają bardzo dokładnej i przemyślanej aranżacji. Do powstania dzikiego ogrodu inspiruje zawsze chęć pozostania w bliskim kontakcie z naturą. Pierwsze tego typu ogrody pojawiały się już w XVIII wieku w Anglii i do dziś nie ma w nich sztywno wytyczonych alejek, tym bardziej pod jakimś określonym kątem, zaś przy planowaniu wyglądu takiego ogrodu bierze się za to pod uwagę ukształtowanie terenu, co pozwala na dobór najlepiej pasujących roślin. I choć we współczesnych wersjach trudno wymagać, aby taki ogród nie był ogrodzony parkanem, to można spotkać ogrody zaaranżowane na części działki, oddzielone od reszty terenu jedynie poprzez niewysoki żywopłot.

Taras nie tylko do wypoczynku

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy dom posiada taras. W wielu budynkach mieszkalnych pojawiają się tarasy, które łączą w sobie wygodę części mieszkalnej z funkcją wypoczynkową ogrodu. Bardzo często aranżuje się takie miejsca, aby nie stanowiły jedynie wydzielonej przestrzeni z wybetonowaną podłogą, która sięga części ogrodowej. Najłatwiejszym sposobem na wkomponowanie tarasu w przestrzeń ogrodu jest doprowadzenie do niego ścieżki. W bezpośrednim otoczeniu takiego miejsca, w którym zazwyczaj pojawiają się meble ogrodowe i kanapy do siedzenia, powinna się pojawić albo sama trawa, albo co najwyżej niewielkie rośliny ogrodowe. Można je zasadzić w kolorowych ceramicznych donicach czy skrzynkach, aby w ten sposób można było dowolnie zaaranżować przestrzeń ogrodu, która niejako wkrada się do części mieszkalnej. W tym celu mogą być również wykorzystane niewysokie schody, prowadzące do ogrodu. Sam taras kojarzy się z przestrzenią uporządkowaną, w takim też otoczeniu najlepiej się prezentuje.

Przy tarasach można również stworzyć ogród dziki, chociaż powinien on zajmować dużo mniejszą przestrzeń. Bez względu na to, czy przydomowy ogród ma sprawiać wrażenie dzikiego i zaniedbanego, czy też będzie niemal dokładnie uporządkowany i zaprojektowany, warto zadbać o jego estetykę oraz pielęgnować wszystkie rośliny, jakie w nim się pojawią.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *