Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom

Ogród typu amerykańskiego – czy przyjmie się w Polsce?

Europejczycy przykładają bardzo dużą wagę do otoczenia swojego domu. W aranżacji przestrzeni ważne staje się właściwe oświetlenie oraz ogrodzenie posesji, duże znaczenie ma również stworzenie optymalnego otoczenia poprzez zasadzenie roślin zielonych. Zdecydowane odmienne podejście do otoczenia domu prezentują Amerykanie, którzy uwielbiają zimozielone roślinny, a z roślin posadzonych wokół domu uznają głównie trawę. Czy zatem ogrody wzorowane na amerykańskich mają szansę na przyjęcie w Polsce?

Jaki powinien być ogród wokół domu?

Na wybór roślin oraz krzewów, jakie powinny się znaleźć wokół domu, wpływa wiele czynników. Inaczej urządza się ogrody miejskie, inaczej wyglądają ogrody wokół rezydencji podmiejskich czy położonych na wsiach. Równie istotne jest ukształtowanie terenu – wokół domu położonego na terenie górzystym ładniej się prezentują dzikie ogrody oraz skalniaki, natomiast ogrody amerykańskie z dużą ilością zielonej trawy mogą być dość trudne w utrzymaniu przy nierównej powierzchni. Dużo również zależy od preferencji mieszkańców. Niektórzy uwielbiają spacery pomiędzy roślinami, inni wolą stworzyć sobie zamkniętą przestrzeń z zielonych żywopłotów i niskich krzewów, w której mogliby wypoczywać. Jeszcze inni mają do przydomowego ogrodu podejście bardziej użytkowe i owszem, zgadzają się na ogród, ale jednocześnie nie chcą spędzać zbyt wiele czasu na nieustannej pielęgnacji roślin. To właśnie ta ostatnia grupa może się zdecydować na ogród w stylu amerykańskim.

Ogród w otwartej przestrzeni

Jednak moda na stricte amerykańskie ogrody do Polski raczej nie zawita, a przesądzają o tym detale. O ile ogród oparty na zielonej, równo przystrzyżonej trawie oraz duża ilość zielonych krzewów, które stoją wokół wejścia do posesji, bardzo się przyjęły, o tyle o dwóch istotnych cechach amerykańskich ogrodów polscy właściciele domów mogą raczej zapomnieć. Z założenia ogród amerykański składa się z dwóch części – reprezentacyjnej przed domem, oraz bardziej użytkowej, niejednokrotnie stanowiącej naturalne przedłużenie tarasu czy – ogólniej – przestrzeni życiowej, położonej za domem. Jednak polskie domy są najczęściej ogrodzone, zatem nawet posianie trawy i posadzenie krzewów nie zbliża ogrodu przy polskim domu do jego amerykańskiego pierwowzoru. Druga różnica dotyczy okolic domu z tyłu. W Stanach Zjednoczonych ta część domu wykorzystywana jest głównie do celów wypoczynkowych, pojawiają się tutaj podjazdy dla samochodów, jest niewielkie  boisko do gry w kosza, czasem jest także taras łączący ogród z domem. W Polsce bardzo często dom jest wybudowany w taki sposób, aby działka stanowiła całość i aby nie była dzielona na dwie mniejsze przestrzenie przez powierzchnię domu. W praktyce oznacza to możliwość zaprojektowania ogrodu albo z przodu domu, albo za domem, natomiast w nielicznych przypadkach stawia się na dwa ogrody. Tak czy inaczej, żaden z tych ogrodów nie będzie ogrodem otwartym, może natomiast wykorzystywać rozwiązania charakterystyczne dla jego amerykańskiego wzoru.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *