Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom Remont

Plisy okienne dekorują i przesłaniają

Co jakiś czas w aranżacji wnętrz pojawiają się nowe trendy. Od kilku lat rośnie popularność żaluzji plisowanych. Wynika to z walorów użytkowych i estetycznych tych nowoczesnych zasłon. Użytkownicy zachwalają też ich uniwersalność.

Nowoczesne przesłony okienne

Dzisiaj osoba, która nie chce montować w oknach żaluzji czy tradycyjnych rolet, ma wybór. Może zdecydować się na plisy okienne. To zaciemnienia słoneczne o lekkiej konstrukcji zbudowane z aluminiowego profilu, tkaniny i – w niektórych wariantach – prowadnic oraz mechanizmu sterującego (dotyczy plis na pilota).

Ich największą zaletą jest to, że można jest ustawić w dowolnej części okna i – w zależności od wariantu – przesuwać również na boki. Tym samym umożliwiają precyzyjne sterowanie poziomem światła słonecznego, jakie dociera do wnętrza. Największe pole manewru dają plisy, w których wszystkie rynny (powierzchnie zasłon) są ruchome.

Dostępne są w tradycyjnych i niestandardowych kształtach. Można je instalować na oknach pionowych, dachowych i nietypowych (np. trapezowych, z półkolami, trójkątnych, okrągłych). Z powodzeniem sprawdzą się w domach, mieszkaniach, biurach, a także ogrodach zimowych. Mogą również służyć jako wewnętrzne ozdoby ścienne (np. na przeszklonych ściankach działowych).

Plisy okienne stwarzają bardzo szerokie możliwości dekoracyjne. Wszystko dzięki temu, że w jednym profilu można zamontować tkaniny o różnych wzorach, kolorach i właściwościach. Całość prezentuje się niezwykle estetycznie. Warto wspomnieć, że niektóre tkaniny pokrywane są powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne. W ten sposób te innowacyjne zasłony zapobiegają przegrzaniu pomieszczeń pozbawionych klimatyzacji.

Sposób instalacji plis okiennych

Te nowoczesne dekoracje okienne zasadniczo montuje się na dwa sposoby: na listwach okiennych lub między nimi. Istnieje również opcja bezinwazyjnego montażu, czyli bez wiercenia. W tym przypadku używa się ramy okienne, na których umieszcza się uchwyty.

Sterowanie odbywa się manualnie albo elektrycznie. W tym pierwszym przypadku, by uzyskać pożądane ustawienie zasłon, pokręca się uchwytem albo manewruje sznurkiem. W drugim – wystarczy przycisnąć guzik na pilocie. Opcja automatyczna sprawdza się wszędzie tam, gdzie okna znajdują się na dużej wysokości. W takiej sytuacji istnieje też możliwość zamontowania przedłużenia uchwytu sterującego, lecz takie rozwiązanie nie musi ze względów estetycznych wszystkim pasować.

Czyszczenie żaluzji plisowanych nie nastręcza żadnych trudności. Zwykle tkanina rynien produkowana jest poliestru, który ma zwiększoną odporność na zabrudzenia. Gdyby jednak doszło do zaplamienia, tkaninę można wypiąć i wyszczotkować oraz wyprać, a następnie wykręcić. Takie zabiegi nie szkodzą tym przesłonom. Standardowa konserwacja sprowadza się do starcia kurzu przy pomocy wilgotnej szmatki albo gąbki.

Dziś plisy okienne można zamówić przez internet. Producenci na swoich stronach zamieszczają też filmy instruktażowe dotyczące pomiarów i montażu.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *