Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom

Polski przemysł

Przemysł w Polsce w ostatnich latach – jest dobrze, ale…

W ciągu ostatnich lat polski przemysł osiąga bardzo dobre wyniki – np. w 2017 roku odnotowano aż 6,5 procent wzrostu w porównaniu do roku 2016. Rozwija się produkcja, spada bezrobocie i stale rośnie liczba zamówień, dlatego przemysł w Polsce może się rozwijać. Wyniki te zapewne byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie czarna owca, czyli górnictwo i przemysł wydobywczy. Ten sektor przynosi od wielu lat (ponad dekady) straty polskiej gospodarce, np. spadek produkcji w 2017 roku wyniósł 7,4 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Taka sytuacja wynika przede wszystkim z zapóźnienia technologicznego polskich kopalni o około 25 lat w stosunku do technologii stosowanych w górnictwie na świecie. Mimo to nie brakuje chętnych do pracy w kopalniach, która kojarzy się z wysokim wynagrodzeniem i przywilejami. Skojarzenia te są nieco przestarzałe, a kandydaci na górników mogą rozczarować się proponowanymi warunkami. Dlatego nawet na terenach z wieloletnią górniczą tradycją najlepiej szukać ofert w innych branżach. Nie jest to trudne, wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać hasło np. „praca Sosnowiec”, żeby uzyskać dostęp do wielu ogłoszeń o pracę np. na produkcji, w łańcuchu dostaw, na magazynie, a także w wielu innych branżach.

Praca w przemyśle – gdzie jej szukać?

Pod względem liczby osób zatrudnionych w przemyśle Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej za Niemcami i Włochami. Prognozy są obiecujące, ponieważ da się zauważyć stały rozwój niektórych gałęzi przemysłu i związany z tym wzrost zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza przemysłu metalurgicznego, produkcji urządzeń elektronicznych i produkcji wyrobów skórzanych.

Praca w przemyśle to przeważnie praca na produkcji. Interesujące oferty można znaleźć w całej Polsce, warto jednak skupić się na poszukiwaniach w dużych miastach i na ich peryferiach. Do pracy na produkcji potrzeba osób zarówno o wysokich, jak i o niskich kwalifikacjach. Poszczególne oferty można znaleźć online, w lokalnych mediach czy przez agencje pośrednictwa pracy, np. specjalizującą się w sektorze produkcji agencję Randstad, a także przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *