Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Dom

Prawo budowlane – co warto wiedzieć?

Prawo budowlane to najważniejsza ustawa w Polsce, która reguluje działania związane z projektowaniem, budową, rozbiórką czy utrzymaniem różnego rodzaju obiektów budowlanych. Bez przestrzegania zasad prawa budowlanego żaden dom nie może zostać oficjalnie oddany. Czytaj dalej i dowiedz się, co warto wiedzieć o polskim prawie budowlanym.

 

Prawne porady budowlane to istotne wskazówki dla osób, które dopiero planują rozpoczęcie budowy domu, a także inwestorów, którzy są na etapie budowy swojego wymarzonego obiektu. Prawo budowlane w Polsce reguluje wiele spraw związanych m.in. z oddawaniem obiektów budowlanych do użytkowania, prowadzeniem działalności zawodowej w przypadku osób związanych z budownictwem, prawami i obowiązkami uczestników procesu budowlanego, miejscem realizacji inwestycji, a także postępowaniem w sytuacji katastrofy budowlanej.

Prawo budowlane – czym jest?

Prawo budowlane w Polsce weszło w życie z dniem 1 stycznia 1995 roku i jako tekst jednolity widnieje w Dzienniku Ustaw z 1994 roku, pod numerem 89, pozycja 414. Prawo budowlane jest ustawą składającą się z 11 rozdziałów. Pierwszy to zbiór ogólnych przepisów, w drugim można spotkać się z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie, z kolei w rozdziale trzecim skupiono się na prawach i obowiązkach uczestników procesu budowlanego.

 

W rozdziale czwartym Prawa budowlanego można spotkać się z dyrektywami na temat postępowania poprzedzającego rozpoczęcie robót budowlanych, piąty rozdział traktuje o budowie i oddawaniu do użytku obiektów budowlanych. Szósty to utrzymanie obiektów budowlanych, w siódmym można znaleźć informacje o postępowaniu w razie katastrofy budowlanej.

 

Rozdział ósmy mówi o regulacjach dotyczących organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. W dziewiątym znalazły się informacje na temat przepisów karnych, w kolejnych dwóch można spotkać się z odpowiedzialnością zawodową w budownictwie oraz przepisami przejściowymi i końcowymi. Warto wiedzieć, że ustawa o prawie budowlanym została wielokrotnie nowelizowana i z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości również zostanie ona zmieniona.

Co się zmieniło w ostatnich latach?

W prawie budowlanym w ostatnich latach doszło do wielu zmian. Do końca grudnia 2017 roku minimalna odległość budynku od ściany lasu wynosiła 12 metrów. W ramach nowelizacji odległość ta uległa znacznemu zmniejszeniu i obecnie minimalna odległość od ściany lasu do ściany budynku wynosi 4 metry, pod warunkiem że granica lasu znajduje się na sąsiedniej działce.

 

W ostatnich latach dokonano również zwiększenia dopuszczalnej liczby stanowisk parkingowych od okien budynków, która w 2018 roku mówiła o siedmiu miejscach. Z kolei liczba stanowisk ulokowanych 3 metry od granicy posesji została zwiększona z czterech do dziesięciu. Zwiększono również minimalną szerokość parkingową do 2,5 metra.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *