Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Uncategorized

Rodzaje kondensatorów – czym się różnią?

Czym jest kondensator? Kondensator to jeden z elementów układu elektronicznego, który jest w stanie magazynować ładunek elektryczny. Znajduje on zastosowanie w układach zasilających, pełni funkcję przeciwzakłóceniową, blokującą lub sprzęgającą, a także umieszczany jest w sieciach elektroenergetycznych w celu kompensacji mocy biernej. Jakie są rodzaje kondensatorów i czym one się od siebie różnią?

Pierwszy kondensator został wymyślony na Uniwersytecie w Lejdzie skąd wzięła się jego nazwa „butelka lejdejska”. Od tego czasu minęło już niemal 300 lat i dzięki nauce powstało wiele różnych rodzajów kondensatorów. Podstawowym elementem w konstrukcji kondensatora jest dielektryk, czyli materiał przewodzący prąd elektryczny. Z kolei podstawową jednostką jest jeden Farad [F] określający pojemność kondensatora. W praktyce ze względu na niewielki pojemności kondensatorów korzysta się z jednostek mikrofarad oraz pikofarad.

Rodzaje kondensatorów

Kondensatory można podzielić ze względu na konstrukcję:

  • Elektrolityczny – dielektrykiem w przypadku kondensatora elektrolitycznego jest cienka warstwa tlenku metalu osadzona na okładce dodatniej wykonanej z tego samego surowca. Drugą okładkę stanowi ciekły lub suchy elektrolit. Kondensatory elektrolityczne mają ustaloną polaryzację, co pozwala na pracę na określonym napięciu.
  • Poliestrowe (foliowe) – dielektrykiem w kondensatorze foliowym jest folia z tworzywa sztucznego np. poliestru, polipropylenu lub poliwęglanu. Kondensatory foliowe wykorzystywane są do pracy przy dużym prądzie i wysokim napięciu. Często używane w obwodach rezonansowych i układach typu „snubber”.
  • Ceramiczne – dielektrykiem w kondensatorze ceramicznym jest specjalna płytka lub stos płytek wykonanych z specjalnego rodzaju ceramiki. Kondensatory ceramiczne ze względu na pojemności mogą być alternatywą dla kondensatorów elektrolitycznych i pracować z dowolną wartością polaryzacji.
  • Powietrzne – dielektrykiem w kondensatorach powietrznych jest po prostu powietrze. Kondensatory powietrzne świetnie sprawdzają się podczas pracy przy wysokich częstotliwościach. Znajdują zastosowanie także jako kondensatory zmienne (tzw. strojeniowe).

Kondensatory w energoelektronice

Kondensatory może podzielić także ze względu na zastosowanie w układach energoelektronicznych. Wyróżnia się:

  • kondensatory kompensacyjne,
  • kondensatory tłumiące,
  • kondensatory komutacyjne,
  • kondensatory do grzejnictwa indukcyjnego,
  • kondensatory wygładzające,
  • kondensatory udarowe i odsprzęgające.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *