Czym jest kondensator? Kondensator to jeden z elementów układu elektronicznego, który jest w stanie magazynować ładunek elektryczny. Znajduje on zastosowanie w układach zasilających, pełni funkcję przeciwzakłóceniową, blokującą lub sprzęgającą, a także umieszczany jest w sieciach elektroenergetycznych w celu kompensacji mocy biernej. Jakie są rodzaje kondensatorów i czym one się od siebie różnią?
Pierwszy kondensator został wymyślony na Uniwersytecie w Lejdzie skąd wzięła się jego nazwa „butelka lejdejska”. Od tego czasu minęło już niemal 300 lat i dzięki nauce powstało wiele różnych rodzajów kondensatorów. Podstawowym elementem w konstrukcji kondensatora jest dielektryk, czyli materiał przewodzący prąd elektryczny. Z kolei podstawową jednostką jest jeden Farad [F] określający pojemność kondensatora. W praktyce ze względu na niewielki pojemności kondensatorów korzysta się z jednostek mikrofarad oraz pikofarad.
Rodzaje kondensatorów
Kondensatory można podzielić ze względu na konstrukcję:
- Elektrolityczny – dielektrykiem w przypadku kondensatora elektrolitycznego jest cienka warstwa tlenku metalu osadzona na okładce dodatniej wykonanej z tego samego surowca. Drugą okładkę stanowi ciekły lub suchy elektrolit. Kondensatory elektrolityczne mają ustaloną polaryzację, co pozwala na pracę na określonym napięciu.
- Poliestrowe (foliowe) – dielektrykiem w kondensatorze foliowym jest folia z tworzywa sztucznego np. poliestru, polipropylenu lub poliwęglanu. Kondensatory foliowe wykorzystywane są do pracy przy dużym prądzie i wysokim napięciu. Często używane w obwodach rezonansowych i układach typu „snubber”.
- Ceramiczne – dielektrykiem w kondensatorze ceramicznym jest specjalna płytka lub stos płytek wykonanych z specjalnego rodzaju ceramiki. Kondensatory ceramiczne ze względu na pojemności mogą być alternatywą dla kondensatorów elektrolitycznych i pracować z dowolną wartością polaryzacji.
- Powietrzne – dielektrykiem w kondensatorach powietrznych jest po prostu powietrze. Kondensatory powietrzne świetnie sprawdzają się podczas pracy przy wysokich częstotliwościach. Znajdują zastosowanie także jako kondensatory zmienne (tzw. strojeniowe).
Kondensatory w energoelektronice
Kondensatory może podzielić także ze względu na zastosowanie w układach energoelektronicznych. Wyróżnia się:
- kondensatory kompensacyjne,
- kondensatory tłumiące,
- kondensatory komutacyjne,
- kondensatory do grzejnictwa indukcyjnego,
- kondensatory wygładzające,
- kondensatory udarowe i odsprzęgające.