Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Nieruchomości

Rzetelny deweloper

Kupowanie mieszkania wiąże się z ryzykiem. Wynika ono z wielu czynników. Jednym z nich jest dość skomplikowany charakter transakcji. Źródłem potencjalnych kłopotów może być również sprzedający. W związku z tym przed dobiciem targu należy sprawdzić podmiot, od którego nabywamy lokal.

 Sprawdzamy wiarygodność firmy budowlanej

Na zakup mieszkania czy domu wydajemy oszczędności życia albo zadłużamy się na kwotę, którą będziemy spłacać przez kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Innymi słowy: to poważna inwestycja, dlatego musimy zadbać o to, by przebiegła bez niemiłych niespodzianek i nie zakończyła się rozczarowaniem ani kłopotami.

Jeszcze większą czujność powinni zachować ci, którzy kupują jeszcze nieukończoną albo nieruchomość mieszkalną. To samo tyczy się umów dotyczących lokali, które nawet nie zaczęły być budowane (tzw. dziura w ziemi).

Obowiązująca od dwóch lat ustawa deweloperska stanowi, że deweloper musi udostępnić zainteresowanym klientom prospekt informacyjny. W tej publikacji musi zamieścić określone informacje i dane. Dzięki nim potencjalny nabywca może ustalić, jaka jest kondycja finansowa firmy budowlanej i z kim w ogóle ma do czynienia. W prospekcie oferent musi bowiem umieścić sprawozdanie finansowe za dwóch minionych lat.

W prospekcie informacyjnym muszą znaleźć się wzmianki o realizowanej inwestycji, poprzednich przedsięwzięciach. Deweloper musi poinformować klientów, czy nie toczy się przeciw niemu postępowanie upadłościowe albo egzekucyjne.

Ze wspomnianego dokumentu dowiemy się też, kto jest właścicielem działki, na której powstaje nasz dom czy mieszkanie. Bezwzględnie musi być nim firma budowlana albo podmiot z nią powiązany (np. znajdujący się w tej samej grupie kapitałowej). Jako formę władania nieruchomością dopuszcza się też użytkowanie wieczyste. W prospekcie musi też znaleźć się wzmianka o tym, czy grunt został obciążony hipoteką.

Dodatkowa weryfikacja wiarygodności

Oprócz zapoznania się z prospektem informacyjnym osoba zainteresowana kupnem lokum od dewelopera może inaczej ustalić jego wiarygodność i solidność. Powinna zapytać go o certyfikat rzetelności. To wyróżnienie przyznawane przez organizatora programu Rzetelna Firma (m.in. Krajowy Rejestr Długów) tym przedsiębiorstwom, które przestrzegają zasad kodeksu etycznego, czyli m.in. dbają o pracowników, troszczą się o środowisko, szanują klientów, realizują projekty z myślą o dobru społecznym.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *