Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Budownictwo

W jakich branżach znajduję pracę imigranci z Ukrainy?

Pomimo niedawnego Brexitu, odpływ wykwalifikowanych pracowników z Polski wciąż jest duży. Pracodawcy gorączkowo szukają więc osób, które mogą spełnić ich wymagania i potrzeby. Nie mogąc znaleźć odpowiednich osób w naszym kraju coraz częściej zwracają się w stronę wschodu.

Więcej Ukraińców

W polskim przemyśle, który wciąż szuka rąk do pracy, coraz większą rolę odgrywają przybysze zza wschodniej granicy. W jakich branżach znajdą pracę imigranci z Ukrainy ? Przede wszystkim jest to budowlanka. Masowa emigracja Polaków na zachód spowodowała, że w branży tej po prostu brakuje rąk do pracy. Pomimo, że popyt na mieszkania jest wciąż duży, nie ma ich kto budować. Deweloperzy borykają się z problemem braku możliwości zatrudnienia osób, które spełnią nawet podstawowe wymagania. Dlatego też na polskim rynku budowlanym coraz częściej pracują Ukraińcy, którzy swoją fachowością i ambicją mogą zawstydzić niejednego Polaka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pracownik z Ukrainy posiada mniejsze wymagania finansowe i często wystarcza mu podstawowa pensja, by przeżyć w Polsce.

Branża IT

Podobnie jest w przypadku branży IT, gdzie również dużą rolę odgrywają deweloperzy internetowi z Ukrainy, którzy są zazwyczaj tańsi od tych polskich a mogą się pochwalić podobnymi, jeśli nie wyższymi kwalifikacjami. Często taki pracownik jest zatrudniony zdalnie, przeważnie w sytuacji gdy jest potrzebny tylko do pomocy przy jednorazowym projekcie. Jeżeli jednak pracy jest więcej, firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie Ukraińców na stałe w swojej siedzibie.

Dobre warunki

Pracownicy z Ukrainy, podobnie jak Polacy mają swoją godność. Zatrudniając osobę ze wschodu, pracodawca musi pamiętać, by zapewnić jej godne warunki do życia. Oprócz przyzwoitej pensji przyda się też pomoc w aklimatyzacji. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie możliwości nauki języka polskiego, a także pomoc w znalezieniu mieszkania. Często bywa też, że pracownik z Ukrainy chce ściągnąć do Polski całą swoją rodzinę. W takim wypadku przyda się też pomoc ze strony pracodawcy przy znalezieniu większego lokum, pracy dla współmałżonka, czy szkoły w której będą uczyć się ich dzieci.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *