Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Remont

Wybór okien na podstawie projektu budowlanego

Koszt zakupu okien stanowi ok. 7 proc. wszystkich wydatków związanych z budową domu. Eksperci radzą, by nie oszczędzać na jakości, tylko na rodzaju profili. Ten drugi parametr ma praktycznie zerowy wpływ na koszty ogrzewania i komfort eksploatacyjny wyrobu.

O czym pamiętać, studiując projekt domu?

Do oszacowania kosztów można się przygotować już na etapie wyboru projektu domu. Wiadomo, że domy w stylu retro wymagają odpowiedniego wykończenia. Zamiast standardowych profili, potrzebne będą te wielodziałowe i szczególnie zdobione, np. szprosami (listwami, które dzielą powierzchnię skrzydła na mniejsze pola).

Warto też pamiętać, że póki co na poddaszu ze względów technologicznych można stosować jedynie okna prostokątne. Jeśli więc projekt przewiduje niestandardowy kształt profili dachowych, musimy liczyć się z zakupem okien drewnianych. Jak wiemy, z powodu wyższej ceny surowca i większego nakładu pracy potrzebnego do wytworzenia, takie okna są o 20-30 proc. droższe od tych wykonanych z polichlorku winylu (PVC).

Okna w zależności od zastosowania pomieszczenia

Przed rozpoczęciem budowy warto też sobie uświadomić, że w pokoju dziennym, jadalni i i gabinecie wstawia się okna inne niż w sypialni i kuchni. Zwykle te pierwsze pomieszczenia zlokalizowane są od stron nasłonecznionych. W związku z tym wstawia się w nich okna duże, które przepuszczają mało promieniowania (w ten sposób ogranicza się ryzyka przegrzania).

Umieszczenie gabinetu od północy nie jest zakazane. Jednak wtedy musimy kupić duże okno o możliwe sporej przepuszczalności. To pozwoli maksymalnie wykorzystać naturalne światło.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *