Analyze

Wszystko o domu

Reklama
Reklama
Uncategorized

Wybór płytek – jak policzyć, ile płytek kupić?

Ilość potrzebnych płytek zależy od powierzchni ścian i podłóg. W obliczeniach nie należy uwzględniać otworów okiennych i drzwiowych, ponieważ będą one służyć jako niezbędny zapas na wypadek niespodziewanych uszkodzeń.

 

Płytki są najchętniej wybieranym przez nas materiałem wykończeniowym. Wynika to z faktu ich trwałości, różnorodności wzorów i kolorów, ceny, dostępności oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Atutem płytek ceramicznych, kamiennych, gresowych czy mozaiki jest także łatwość ich pielęgnacji.

 

Jak obliczyć ile płytek potrzebujemy?

 

Przed zakupem płytek, powinniśmy dokładnie obliczyć, jak dużo ich potrzebujemy. W tym celu mierzymy powierzchnię ścian (dodajemy szerokości ścian i mnożymy je przez wysokość, do jakiej chcemy ułożyć płytki) i podłóg (podobnie jak przy ścianach, mierzymy długość i szerokość podłóg, a następnie mnożymy je przez siebie). Należy pamiętać, by zawsze robić zakupy z zapasem, który zależy od tego, w jaki sposób chcemy ułożyć płytki:

  • w sposób klasyczny (prosto) – o 10% więcej dla powierzchni do 10m2, 5% przy powierzchni 10 do 50m2 i 3% dla większych metraży;
  • ukośnie (w karo) – dla pomieszczeń do 10m2 – 15% więcej, 10% więcej dla wnętrz o rozmiarze od 10 do 50m2 i 5% dla większych powierzchni.

Zapas sprawdzi się w przypadku ewentualnego uszkodzenia płytek, np. w trakcie transportu. Układanie płytek to także ich przycinanie na wymiar oraz wycinanie w nich otworów, również podczas tych czynności płytka może pęknąć, porysować się lub wyszczerbić.

 

Elementy dekoracyjne: cokoły, dekory i listwy, doliczamy do całości materiału

 

Jeżeli podłogi lub ściany, chcemy udekorować dodatkowymi ozdobnikami, np. dekorami, cokołami lub listwami, uwzględniamy je w obliczeniach. Sprawdzamy, jak dużo planujemy ich wykorzystać, mierzymy ich powierzchnię i odejmujemy ją od metrażu ściany lub podłogi.

 

Ilość kleju a rodzaj i wielkość płytek

 

Obliczanie ilości kleju, którego potrzebujemy do ułożenia płytek, jest bardziej skomplikowana. Różni się ona ze względu na rodzaj i wielkość płytek, ale nie bez znaczenia jest także rodzaj podłoża i sposób klejenia. Więcej zaprawy potrzeba do dużych i ciężkich płytek oraz do powierzchni wilgotnych, na których płytki zwykle układane są metodą kombinowaną (klej aplikowany jest zarówno na płytkę, jak i na podłoże). Mniejsza ilość zaprawy klejącej jest potrzebna do cienkich i małych płytek, które będą ułożone na suchej płaszczyźnie.

 

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *